Historia Przedszkola

Przedszkole w Górze Puławskiej powstało w 1948 roku.

Inspektor Oświaty w Kozienicach wydał pozwolenie na otwarcie przedszkola na wniosek komitetu organizacyjnego mieszkańców Góry Puławskiej.

Obowiązki prowadzenia przedszkola powierzone zostały 18 – letniej Joannie Woszczyk, która pełniła funkcję kierowniczki, wychowawczyni i intendentki. Ona to wspólnie z rodzicami dokonała adaptacji starego budynku – baraku poniemieckiego na potrzeby placówki przedszkolnej. Barak znajdował się  na terenie parku obok nowo wybudowanej szkoły w Górze Puławskiej. Z uwagi na trudne warunki lokalowe przedszkole zapewniało opiekę  tylko nielicznej grupie miejscowych dzieci.

01.09.1984r. oddano do użytku  nowoczesny, piękny budynek przy ulicy Nowej 9 dla 100 dzieci.

Funkcję Dyrektora w nowej placówce pełniła mgr Barbara Szarzyńska, Wówczas w przedszkolu mieściło się 6 oddziałów, do którego uczęszczało około 150 dzieci.

W 1989r. rada pedagogiczna wraz z dyrektorem Panią Barbarą Szarzyńską poczyniła starania o nadanie imienia naszej placówce.

Patronem przedszkola została autorka wielu utworów dla dzieci i dorosłych Ewa Szelburg – Zarembina, która urodziła się w pobliskich Bronowicach.

Rodzice pisarki w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Górze Puławskiej brali ślub, co zostało upamiętnione przez pisarkę poprzez wmurowanie tablicy pamiątkowej.

Słowa Ewy Szelburg – Zarembiny: ,, Może Twoje serce będzie tak gorące

Może Ty mieć będziesz tyle siły,

Że obronisz słabych i skrzywdzonych

Że świat zmienisz na dobry i miły’’

widnieją na naszej tablicy pamiątkowej w przedszkolu.

Uroczystość nadania imienia przedszkolu przez Lubelskiego Kuratora Oświaty odbyła się 10.06.1989r.

W 1991r. Pani Dyrektor Barbara Szarzyńska odeszła na emeryturę, a obowiązki dyrektora przejęła Pani Zofia Górecka.

Od 01.09.1999r. Dyrektorem była mgr Mirosława Kęczkowska, natomiast od 2022r. funkcję Dyrektora pełni mgr Elżbieta Kopania-Kalkowska.